Požadavky

Formální jazyky a automaty
Tomáš Halfar
Návštěvník
Typ studia: Magisterský
Obor: Informatika
Ročník: 1
Kontaktovat uživatele:

Požadavky

Nepřečtený příspěvekod Tomáš Halfar » 15. Říjen 2012, 16:40

V předmětu se probírá něco naprosto nového a svým způsobem specifického. Automaty a gramatiky. Předmět je těžší, ale ne nemožný.

Zápočet : Na zápočet je potřeba 60% ze 2 písemek. Pokud budete pravidelně chodit na cvičení a Mgr. Kühra poslouchat, plus se před písemkou na to lehce podívate, není problém zápočet udělat.

Obě písemky z roku 2011/2012 zde:
http://imgur.com/Pt1em

Zkouška: To už je jiná liga. Možná i jiný sport. Zkouška nemá se zápočtem takřka nic společného. Z 1. ročníku už jistě znáte doc. Vychodila a tak víte, co od něj očekávat. Naprosto precizní a detailní znalost takřka všeho probíraného na přednáškách. Ač jsou na přednáškách probírány důkazy, tak z nich docent Vychodil převážně nezkouší. Já jsem na zkoušku neuměl ani jeden důkaz a nikdy po mě žádný nechtěl. Někoho se na nějaký občas zeptal, ale jednalo se spíše o důkazy lehčí a pouze o náznak řešení důkazu. Nejdůležitější je asi úplně chápat veškeré učivo. Ke studiu doporučuji skripta Martina Rottera (https://github.com/Martin-Rotter/fjaa-prednasky).

Obtížnost : 4/5 (zkouška za B, ale na 3. pokus)
"The Internet: where men are men, women are men, and children are FBI agents."
Acer Aspire TimeLineX 3820TG with Linux Mint & Windows 7 Professional
Nexus 5 with Android 5.0.1. Lollipop

radeczek
Mírně pokročilý
Kontaktovat uživatele:

Re: Požadavky

Nepřečtený příspěvekod radeczek » 15. Říjen 2012, 16:42

Já jen dodám, že po mě chtěl důkazy a hned dva. Naštěstí jsem to nějak ohaluzil.

Já bych obtížnost dal 5/5 větší Hardcore jsem nezažil ;).

Enerccio
Mírně pokročilý
Typ studia: Bakalářský
Obor: Aplikovaná informatika
Ročník: 2

Nepřečtený příspěvekod Enerccio » 20. Únor 2013, 16:19

Mno, po prvej prednaske musim povedat, ze teda najhorsi predmet co som zatial nemal :(.
Dokazy uplne zbytocne, moc zlozite a celkovo nanic. Uvidime co bude dalej.
LISP - Love IS Parenthesis

Enerccio
Mírně pokročilý

Nepřečtený příspěvekod Enerccio » 6. Březen 2013, 16:22

Mno, mi pripada, ze tie hodiny su cim dalej, tym horsie. Dokazy na 4 zmazania tabule, a rychle vyucovanie vedie k nepouzitelnym zapiskam :(

radeczek
Mírně pokročilý
Kontaktovat uživatele:

Nepřečtený příspěvekod radeczek » 6. Březen 2013, 21:48

Vítej ve FJAA ;)

firzen
Mírně pokročilý
Ročník: 3
Místo/Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

Nepřečtený příspěvekod firzen » 9. Červenec 2013, 11:00

Tak semka jeste musim napsat moje zazitky z FJAA...
Na zkousku jsem se ucil 11 dni, asi 5 az 7 hodin denne, za tu dobu jsem stihl vypsat velmi podrobne vsechny otazky, ktere mi zabraly neuveritelnych 73 stran papiru formatu A4.
Bohuzel ted vim, ze tahle priprava byla dost spatna, protoze jsem skoro vubec nemel ujasnene, co presne budu rikat k jednotlivym otazkam..

U zkousky jsem si vytahl otazky 4 a 12 (nezkracujici, bezkontext. a kontext. gramatiky), a pumping lemmu. Pumping lemmu jsem vedel celkem dobre, ale u tech gramatik jsem si vzpomnel jen na jejich definice, a nic dal. Takze za F. :D

Pak me cekaly jeste jine zkousky, takze dalsi termin jsem posunul az za ne, a nakonec jsem mel druhy termin az skoro za mesic, tedy dnes. Pripravoval jsem se ted asi 5 dni, neprilis intenzivne, a soustredil jsem se predevsim na nacviceni otazek - nahlas jsem si vzdycky zpameti rikal, co budu rikat. Taky me zkousel pak kamarad a mamka, atd.. :D

No a dnes jsem si vytahl obecne vlastnosti KNA a NZA. Vedel jsem presne definice snad vseho v tech automatech, a hlavne jsem mel takovy vseobecny prehled - ten je nejdulezitejsi.
Mgr. Kühr se me pak zeptal jen na to, zda je NZA pracujici s celym zasobnikem vypocetne silnejsi, nez NZA pracujici jen s vrcholem zasobniku. Vedel jsem, ze neni, dukaz jsem ani presne nevedel, ale stacil prave ten prehled.

Nakonec jsem dostal za A.

Jinak obtiznost 5/5 je pravdiva, ale bohuzel uplne zbytecna! Je to tezke jen prpto, ze predmet je prednasen naprosto zbesilym zpusobem, a zdroje k nemu jsou taky silene.. Staci se podivat na skripta jinych skol pro stejny predmet - nikde to tolik nehroti, ale clovek se dozvi zcela stejne veci, a to rychleji, snadneji, a pouzitelneji! Celkova koncepce predmetu byla spatna, a ucitele by se nad ni meli vazne zamyslet. Taktez u zkousky by mely byt povolene zapisky nebo nejaky tahak, protoze je nesmysl si pamatovat definice dopodrobna. Materialy jsou povolene i u mnohem lehcich predmetu (napr GEOMI nebo MA2AA a MA3AA), tak proc ne u FJAA?
Taky by to chtelo nejaka rozumna skripta.

Je hezke, ze predmet ma zkousku, ale ta by mela myslim odpovidat tomu, co je ucitel schopen naucit, a tomu, jake jsou dostupne zdroje (jak kvalitni). Kdybych mel hodnotit prubeh predmetu, tak by ode me s lepsi znamkou, nez E neodesel...
Narodil ses jako originál, tak neumírej jako kopie.

w4rr10r
Pokročilý

Nepřečtený příspěvekod w4rr10r » 9. Červenec 2013, 20:16

Na zkoušce jsem bohužel dosud nebyl, ale rýpnu si.

Je to tezke jen prpto, ze predmet je prednasen naprosto zbesilym zpusobem

Přednášky odpovídaly jiným teoretickým předmětům, např. algebře, a to nejen na této škole. Kdykoliv jsem se podíval na tabuli, důkazy tam byly rozepsány vcelku polopaticky.

Staci se podivat na skripta jinych skol pro stejny predmet - nikde to tolik nehroti, ale clovek se dozvi zcela stejne veci, a to rychleji, snadneji, a pouzitelneji!

Ano, na jiných školách mají skripta. Ale byl ses podívat na přednášce na matfyzu nebo Masaryčce? Aby ses nedivil.

Taktez u zkousky by mely byt povolene zapisky nebo nejaky tahak, protoze je nesmysl si pamatovat definice dopodrobna.

Však si je nemusíš pamatovat podrobně, tuhle diskuzi jsme už měli (pokud to nebylo s někým jiným), ale o pamatování si důkazů jako básniček.

Materialy jsou povolene i u mnohem lehcich predmetu (napr GEOMI nebo MA2AA a MA3AA), tak proc ne u FJAA?

Upřímně řečeno, v GEOMI mi stejně byly k ničemu. Pokud těm věcem mám rozumět, stejně musím znát podstatné definice a věty z hlavy.

Ale ano, čitelná skripta by byla fajn.
návod k připojení na neoficiální/studentský IRC kanál: http://ur1.ca/fegw1

klávesnicový guru, yo!

Enerccio
Mírně pokročilý

Nepřečtený příspěvekod Enerccio » 10. Červenec 2013, 20:28

Preco by si mal ku pochopeniu vediet podrobne definicie z hlavy?

w4rr10r
Pokročilý

Nepřečtený příspěvekod w4rr10r » 10. Červenec 2013, 21:51

Protože když je znát nebudu, bude mě to zdržovat? Nedávno jsem se podivoval, proč v jedné větičce není ošetřený nějaký krajní případ, zabil jsem tím několik minut... posléze jsem zjistil, že definice nepřipouští prázdnou množinu nebo tak něco.

klávesnicový guru, yo!

Enerccio
Mírně pokročilý

Nepřečtený příspěvekod Enerccio » 10. Červenec 2013, 21:52

Pocitace mame od toho aby sme sa nemuseli zdrzovat ukladanim si veci do internej ram v hlave...

w4rr10r
Pokročilý

Nepřečtený příspěvekod w4rr10r » 1. Srpen 2013, 23:21

Zkouška fakt nikterak brutální. Vytáhl jsem si lísteček s formálními jazyky a pumping lemma, to mi vyhovovalo. Stačily definice, tvrzení + myšlenka důkazu, nějaký příklad. Na přípravu a zkoušení bylo 30 + 30 minut, myslím ale, že jsem to ani nevyužil.

klávesnicový guru, yo!

Vrátit se na “KMI/FJ”